Akik követnek facebookon, azok láthatták, hogy vasárnap egy kerti buli volt nálunk. Nem nagy, de buli. Mondjuk úgy, hogy megünneplendő az első, igazán meleg hétvégét. Hogy mi kell hozzá, három és fél gyerekkel? Jó sok minden. De okulván a hibákból, leírom, mi a fontos:
1. Mindenkinek legalább egy ülőhelye legyen!
Ez nagyjából az ennivalónál is fontosabb. Hogy ez kerti sörpad, hokedli, műanyag szék, fatönk, az teljesen mindegy, csak legyen. Én szombaton ott morfondíroztam, hogy csak meg kéne venni a tecsóból a kerti széket (1290 Ft-ért adták akciósan), legalább 3-4 db-ot, de apa nemet mondott. Azóta már bánja. 😀 A gyerekeknél meg elég gyakran előfordulhat – még a legaranyosabb, hiszti-mentesebbeknél is -, hogy “de én ültem ott!” “de neeem! ez az én helyeeeem!”, ezért jobb előre felkészülni.
2. Nem baj, ha mindenki hoz egy üveg kólát vagy hasonlót!
Egyáltalán nem gond, ha több innivaló van, mint amennyi el bírna fogyni! Úgyis meleg van, süt a nap, a bogrács mellett kifejezetten égetően szükséges a folyadékpótlás, úgyhogy az csak jó, ha több féle-fajta innivaló van. De ha minden kötél szakad, limonádét is lehet csinálni! 😉
3. Az ennivalónak nem kell nagyon különlegesnek lennie!
Nálunk a pocaklakó (az anyukáján keresztül) slambucot akart enni már nagyon-nagyon rég, mondhatni ősidők óta. Kapott. Szóval a krumpli és a tészta alap, zsír (nem, olajjal nem jó), só és víz mindenkinél van otthon szerintem, úgyhogy a lehető legegyszerűbb, legolcsóbb étel a slambuc.
Egy szép kis tüzet rakunk. Amikor már elkezd ülepedni a láng, a bográcsot felé lógatjuk. 3-4 ujjnyi füstölt szalonnát felcsíkozunk, kis kockákra vágjuk, és 2-3 ek zsíron megfuttatjuk. Bőre nem kell bele, jó lesz későbbre zsírba sütve. Jó üveges legyen, kicsit meg is sütjük! Az asszonyok addig hámozzanak meg jó két kiló kolompért (=krumplit), vágják vékony darabokra! A kolompért ráöntjük a szalonnás zsírra, jól összekavarjuk, felöntjük 3 liter vízzel meg egy marék sóval. Alaposan összeforgatjuk. Az asszonyok addigra hozzák ki a nyújtott tésztát (=lebbencs) a kamrából, tördeljék fel ökölnyi darabokra! Minél több a tyúk benne, annál jobban dagad a tészta! (Értsd: 1 kiló liszthez minimum 8 tojást, de inkább 10-et kell használni.) Összeforgatjuk a tésztát meg a kolompért a vaskanállal, időnként rakunk a tűzre, 32x megforgatjuk és esszük. Szélire kell húzni a bográcsnak a slambucot, hogy finom legyen! Úgy a jó, ha odakapott! |
4. A kerti játékokat elő kell venni!
A csúszda, az ugrálókötél, a hinta, a homokozó készlet, a bicikli, a tricikli, a kis műanyag fűnyíró, stb., mind-mind olyan dolog, amit egyszerűen elő kell venni, a nemhasználat kizárt. Ergo a buli előtti nap, vagy ha annyira hirtelen van szervezve, pár órával előtte Domestosos rongyot a kézbe véve fel kell szerelkőzni és irány-surányt játszani kifele, lehetőleg ne drága ruhában, hanem koszolhatóban. Sőt, az sem probléma, ha van nálunk WD40, csavarhúzó, széles cellux, és ismerjük a játékok összetételét, hogy melyiknek hol van csavarja, esetleg ragasztani való helye. Apukáknak való feladat – lenne -, de nálunk ezt is én csinálom. 🙂
Óvatosan megjegyzem: a lufi nem mindig jó ötlet, a bográcsozásnál meg kifejezetten nem jó, hiszen a forró bográcskörnyékre odafújja pillanatok alatt a magára hagyott lufit a szél, és nincs rosszabb, minthogy egy, a lufija után síró gyereket vigasztalni, miközben megpróbáljuk az ételből kihorgászni a két pillanat alatt beleégett-olvadt gumimaradványokat.
5. Kávéfőzőt tele!
Mindig, minden alkalommal fel kell tölteni a kávéfőzőt. Nekünk ugyan kávégépünk van kint, víztartállyal és kb. 250 g szemes kávét befogadó dobozzal, úgyhogy ez nem jelent különösebb problémát, de a cukor meg a kávékrémpor ne legyen kifogyva – főleg vasárnap ne! Ugyebár boltbezárások… :/ -, és az sem baj, ha egy kis rum- vagy vaníliaaroma van a kezünk ügyében; eléggé fel lehet egy cseppnyivel turbózni a kávét! 🙂 A hatás nem marad el! 😉 (Ha nagyon meleg van, nem árt a jégkockát sem bekészíteni. Ha nincs, akkor el lehet szaladni a közeli benzinkútra vagy nagyobb boltba, feltéve, hogy nem vasárnap tarjuk, mert árulnak már 2,5 kg-os jeget, hol 300, hol 700 forintért.)
Ha már kávé, akkor a felesleges nyuszitojásokat, csokinyulakat, megmaradt télapó figurákat, stb. fel lehet használni: csak beletesszük a csészébe, ill. bögrébe, és ráöntjük a forró kávét, aztán elkutyuljuk. Ha nem a legrosszabb minőségű, filléres, “tejbevonó”-nak is gyenge csokiból készült a tojás, akkor finom lesz a kávéban. 🙂
6. Felnőtt játékok: kártya, társas, stb.
Nem árt, ha van valami felnőtt játék is a környéken. Viszont ne pénzben legyen játszva, mert tönkreteszi a játék szellemét! Tehát a pókert felejtsük el! A “Gazdálkodj okosan!” és a “Ki nevet a végén?” például nagyon jó, ha van. Ha ezeknek a szűkében állunk, akkor egy sima, szimpla barchoba, activity, amőba, akasztófa, stb. is nagyon jó mulatság. Amennyiben van beton az udvarunkon, akkor krétával is lehet rajzolni, ami még testmozgásnak is nevezhető – legalábbis egy kicsit.
7. Kutya-macska-gyerek a tűz körül
Na ezt ne! A kutyát mi megkötöttük időnként, mielőtt belemászott volna a szalonnába. Szó szerint értve. Hiába hatalmas, csak kölyök még (9 hónapos)! A gyerekekre egyszerűen muszáj megállás nélkül figyelni. Egy pillanat alatt odaugranak a bográcshoz, és jobb esetben csak a tűzbe borítják ki.
8. Egy napernyő nem napernyő!
Egyre forróbban süt a nap, és muszáj lesz még egy napernyőt kerítenünk. Igaz, hogy a mostani is kb. 2 méter átmérőjű, de kicsi. Még mindig kevesebbe fog kerülni egy másik napernyő megvétele, mint a filagória teljes megépítése azonnali hatállyal! Katicabogaram ugyan kijelentette, hogy csak rózsaszín napernyőt vehetek, lila nem lesz jó – Nőőő! 😀 -, de azt hiszem, bele fog egyezni bármilyenbe, ha végre lesz. Jó az, ami van, félreértés ne essék, csak hát kevés. Mert mi öten is nehezen férünk alá/az árnyékába, nemhogy a vendégek!
9. A száraz akácág szúr. Nagyon szúr.
Nem daraboltunk fel sok-sok akácágat előre. Mert úgy voltam vele, hogy úgyis ott az a sok-sok kivágott facsemete-maradék, majd rádobáljuk tördelés után a tűzre. Na igen, csakhogy nem számoltam vele, hogy az a sok-sok csemete-maradék nagyrésze akác volt élő korában. Az akácról meg tudvalevő, hogy szereti ám szurkálni az embert, de kegyetlenül! Szegény táncoslábú nagylányomnak bele is állt a talpába az egyik ilyen elvetemült tüske pakoláskor.
10. A legjobb végigdőlni a földön. Csak úgy, minden nélkül.
Ez tény. Amivel a gyerekek – és minden gyereklelkű felnőtt – tisztában van. A ruha tökéletesen elegendő alapnak, amiben el lehet feküdni és nem mozdulni pár óráig. Lehetőleg a tűz körül, hogy az illat fogva tartson minket.
11. Egy süti bőven elég kísérőnek.
Nem kell nagyon sokat bíbelődni a sütivel/desszerttel sem! 🙂 Én ezt a joghurtos-gyümölcsös szeletet csináltam, ráadásul torta alakban – fentebb volt a tepsik közt, mint a szögletes, ezért lett kerek -, úgyhogy ennyi és nem más lett a meglepihami.
Joghurtos-gyümölcsös szeletHozzávalók:
Elkészítés:
|
12. De nem árt, ha van valami másik nasi is.
Mert a pálinka, a sör és társaik igen nagyon fel tudják nyomni az ember gyomorsav-szintjét. Nincs rosszabb, mint amikor az apukáknak “felnyomta a savát” az itóka és bírhatatlanul nyűgösek! Erre tökéletesen megfelel egy kolbászos-újhagymás szendvics.
Kolbászos újhagymás szendvicsHozzávalók:
Elkészítés: A kenyérszeleteket megkenjük margarinnal (ehhez nem illik a vaj íze; mi joghurtos Delmát használunk), erre kerül a kolbászkarika, a sajt és a hosszában kettévágott újhagyma. Aki akar, nyomhat közé ketchupot, majonézt. A mustárt nem ajánlom, nagyon felnyomja a gyomorsavat. Összefordítjuk és kézbe adjuk a férfiaknak – is 🙂 |
Szupi recik
Hasznos tanácsok!