bopciblog

Allergiás vagy nem? Avagy a magyar egészségügy csúcsa

Mint azt sokan – akik olvasnak – tudjátok, a legkisebb kincsem allergiás. Azaz hivatalosan nem allergiás. Vagy mégis. Na ez így furcsán hangzik, tudom. Tehát: véreredmény alapján nem allergiás a gyerek, azaz hivatalosan semmi baja. Mi eddig egy kicsit csaltunk, mert a véreredmény megérkezése után is használtuk az orvosi ajánlást, hogy egy bizonyos, laktózmentes tápszert kaphasson. (1 éves kor után nem lehet felírni tápszert, mert ugye utána már nem tápszer, hanem tejital van a kormányunk szerint.)

Ez a laktózmentes tápszer megszűnt létezni, hivatalosan “tartósan nem elérhető cikk”-é vált. Én, mint bármelyik másik anyuka, őrült módjára felkutattam a környék összes patikáját, hogy hol van még esetleg. (3 dobozzal találtam.)

Na de most már vége, nincs tovább, elfogytak a raktárkészletek, kb. két hete. Hozzáteszem, a receptre kiváltva 104-107-110 Ft-ba került, hol mennyibe, de hát ez gyakorlatilag mindegy volt, mármint ennyi forintnyi különbség. Tegnapelőtt, legnagyobb döbbenetemre a DM-ben szembe találkoztam a forgalomból “kivont” tápszerrel, ami 2599 Ft-ba kerül ott.

IMG_20150421_163339

 

Na mindegy, nem is ez a legnagyobb dolog az egészben, hanem az egészségügy, konkrétan a DEOEC Gyermek Gasztroenterológia hozzáállása az egészhez: a gyereknek nem adunk ajánlást másik tápszerre, mert nem allergiás. Csak egy rövid párbeszéd – az ott lévők igazolhatják, hogy valóban megtörtént -:

– Ugyan árulja már el nekem, akkor ha nem allergiás, miért van tele kiütésekkel és hányja végig a lakást a gyerek tejtermék fogyasztása után?

Vállhuzogatás és szájbiggyesztés után ennyi választ kapta rá:

– A gyerek nem allergiás. – De a lehető legpimaszabb módon. – Anyuka váltson ki rágótablettát a gyereknek a patikában (nem felírható, csak szólok!, megkérdeztem), és étkezés előtt adja oda neki!

– De könyörgöm, másfél éves gyereknek hogy adjak a szájába rágótablettát hajnali 3-kor, amikor felkel, hogy ő kér tápszert?

– Akkor vegyen laktáz cseppet, és azt tegye a tápszerbe neki! – Kösssz.

– Mégis milyen tápszerbe, ha egyszer nem kapunk ajánlást semmilyen tápszerre, az egyetlent, amit bírt meg kivonták a forgalomból?

– Amilyenbe akarja! Amúgy is az összes laktózmentest kivonták az országból. – ezzel Szilvike (asszisztens) sarkon fordult, majd odadünnyögte: – Csütörtökön majd hívja fel a doktornőt és vele beszélje meg a többit.

Hát felhívtam őket. Rövid beszélgetésből pár mondat:

– Nem adunk ajánlást, mert nem allergiás a gyerek!

– Akkor mondja már meg a doktornő, hogy mitől van kiütése a gyereknek, ha kis mennyiségű tejterméket eszik, és miért hányja össze az egész lakást meg van egy napig hasmenése, ha nagyobb mennyiséget fogyaszt?

– Hát anyuka, vezetni kellene a táplálkozási naplót, felírni, hogy mikor mit és mennyit evett a gyermek, abból kiderül, hogy mi okozza a gondot.

– Vezetem, doktornő, azért tudom, hogy mi okozza a gondot: a tejtermék! Most mondtam el az előbb újra, hogy mi okozza a gondot a gyereknél, és pontosan milyen gondot okoz.

– Nem allergiás a gyerek!

– A gyerek márpedig allergiás, és nem kapok olyan tápszert, ami nem jön ki sugárban belőle. Mégis mit adjak neki???

– Fel kell íratni a háziorvossal tápszert, normál, 50%-os támogatással.

– A háziorvos ajánlás nélkül nem tud felírni tápszert.

– Mondja meg neki, hogy írjon ki BEBA tápszert (utánakérdezett reggel a háziorvosunk, hiánycikk a laktózmentes BEBA), vagy szója alapút (ez meg rákkeltő).

– Rendben. Viszont mikor tudunk egy allergia vizsgálatot végezni a gyereknél, hogy legalább megtudjam, mire allergiás?

– Nem lehet csinálni neki allergia vizsgálatot, mert az előző eredménye negatív volt.

– De én ragaszkodom hozzá, hogy derítsük ki, mire allergiás a gyerekem!

– Anyuka, nem csinálhatunk allergiás vizsgálatot, mert korlátoltak vagyunk. Tízezer féle allergén anyag van, és csak párat tudunk kimutatni véreredmény alapján. Ha gondolja, majd később egyeztet egy időpontot és megbeszéljük személyesen, mit tudunk csinálni.

Az anyád! és társai előtt lecsapta a telefont.

A laktáz cseppről egy kis felvilágosítás azoknak, akik hasonló cipőben járnak.

Két féle laktáz csepp van: egy tehénkés és a Colief. A tehénkés felírható, a Colief nem. A tehénkést 24 órán keresztül kell állni hagyni, hogy ténylegesen lebontsa előre a laktáz enzimmel a tejet, így tápszerbe nem lehet használni – mert ugye a tápszert azonnal kell felhasználni, nem lehet csak kb. 20 percet állni hagyni. Felírás nélkül 4800 Ft, 200 csepp van benne, és 5 csepp kell 1 liter tejbe. Rövid számolgatás után kijön, hogy nagyjából egy hónapra elegendő mennyiség. A másik, a Colief csepp 160 cseppet tartalmaz, állni nem kell hagyni, viszont nem lehet felíratni, és 3700 Ft. A tehénkés 2120 Ft receptre.

Röviden és tömören: ha allergiás a gyereked és nem mutatja ki a véreredmény (ami köztudottan csak 50%-ig ad valós eredményt), dögöljetek meg nyugodtan, akkor sem segítünk rajtatok!

A DM-en pedig azért elgondolkodom egy cseppet. Ha kb. 1000 Ft egy doboz tápszer, ők pedig 2600 Ft-ért árulják, akkor pl. mennyi lehet egy parfüm vagy egy csomag pelenka beszerzési ára?!

A gyerek nem allergiás, ugyebár, én pedig csak odaképzelem a kiütéseket.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!