Közel 30 éve, ahogy megtudtam, mire is való, én elkezdtem vágyakozni utána. Igen, még óvodás koromban jött egy olyan, hogy én szeretnék egyszer egy olyan fiút – akkor éppen még a Gyusziba voltam szerelmes, de a Leventéhez mentem férjhez 😀 -, aki a barátaival igenis nekiindul és hoz nekem szalagokkal feldíszített ágacskát, meg az ablakunk alatt fog zenélni a hegedűvel, a nagybőgővel… én ilyen kis romantikus kislány voltam.
Eltelt azóta nagyjából 30 év, én pedig azóta is csak álmodozom, hogy jön egyszer a Szőke Herceg – nem, Vilmos herceg nem kell már, hisz nős és családapa -, aki szeretni fog annyira, hogy teljesíti ezt a vágyamat.
Most, itt kint az isten háta mögött direkt megtartok évek óta egy kis akácjövést, lecsupaszítom az alsó részét, és minden évben, május elsején vágyakozva kinézek az ablakon, de soha nem termett a tetejére semmilyen szalag. Nemhogy pántlikák tömkelege, még egyetlen szem szalag se.
A szerenádról már nagyjából teljesen lemondtam. Otthon, Debrecenben a mai napig olyanok a fiatalok, hogy igenis május elsejére virradó éjszaka nálunk zene van, mert a környéken még van olyan fiú – és lány -, aki a hagyományokat követi.
Maga a májusfa egy – szerintem – nagyon kedves, romantikus, komoly szándékot jelképező dolog. Eredetileg a legények a többi fiatal legénnyel a május elsejére virradó éjszaka elindultak a környező erdőkbe, és egy fiatal, életerős, alul ágak nélkül levő kis fát kivágtak, arra sok-sok pántlikát, szalagot aggattak – gyakorlatilag feldíszítették, mint a karácsonyfát -, és éjszaka a kiszemelt fiatal lány ablaka alá állították, illetve a kerítéshez, kapuhoz kötözték. A másik fontos momentuma a dolognak, hogy pár – eredetileg cigány – zenésszel mentek, és ahogy készen voltak a kötözgetéssel, nekiálltak és szerelmes nótákat énekelt a legény a lánynak. Ezzel fejezte ki, hogy ő komolyan udvarolni szeretne. A leány – ha neki is tetszett a legény -, virággal honorálta a szerenádot. Ugye rémlik mindenkinek, hogy anno a legények kalapja mellé virág van tűzve nem is egy fotón? Vagy csak a mellényükbe tűzve? Na ezt a virágot lehet – többek közt – látni a legények kalapján. (Legalábbis nekem ezt mesélte a dédmamám, a dédpapám pedig közbeszólt, hogy bezzeg milyen büszkén viselték a legények!)
Én egyetlen egy férfitól hallottam, hogy ő adna nekem májusfát – már nem él -, de ő több tízezer kilométerre volt tőlem. Persze bérelhetett volna egy magánrepülőt, vagy legalább egy Airbust, átugorhatott volna, de nem tette, nem is vártam tőle. Azóta senki. Előtte se senki.
Igazából nem tudom eldönteni, miért nem. Hisz pár házzal arrébb tőlünk nem is egy lánynak, asszonynak állítanak májusfát, évek óta. Volt, hogy hozzánk jött be egy férfi – név nélkül 😀 -, hogy a feleségének szeretne májusfát állítani, és van-e valami balkézről nőtt facsemeténk, amit feláldozhatna erre a célra. Kapott. 🙂 Ugyan zene nem volt hozzá, de láttuk napokig a fát.
Nem is egy olyan ismerősöm, volt csoporttársam, volt osztálytársam van, aki a panelházuk elé, vagy az erkélyhez kötözve kapta meg a májusfát. Azért arról nem szól a fáma, hogy milyen honoráriuma volt ennek a tettnek 😀 Mert azért ugye azzal mindenki tisztában van, hogy nem a legkönnyebb akár az első emelet erkélyére valahogy felkötözgetni a májusfát, titokban, csendben, főleg úgy, hogy a rendőröket ne hívják ki az “elkövetők”-re? 😉
Jöjjön egy kis hivatalos verzió 🙂
A májusfa a természet újjászületésének szimbóluma, az ifjúság tavaszi szokásainak Európa-szerte ismert szimbolikus kelléke.
Története
A májusfát csoportba szerveződve állították a legények a lányoknak, akiknek ez nagy megtiszteltetés volt. Magas, sudár fák voltak erre alkalmasak, melyeket a kerítésoszlophoz rögzítettek éjjel vagy kora hajnalban. Általában színes szalagokkal, étellel-itallal is díszítették. Általában az udvarló legény vezetésével állították a fát, de egyes területeken a legények a rokonlányoknak is állítottak fát. Gyakran a közösségeknek is volt egy közös fája, aminek a kidöntését ünnepély, és táncmulatság kísérte.Májusfa állítás
Ez a szokás falvakban még napjainkban is komolyan jelen van. A májusfát vagy májusi gallyat világosig őrizni kellett. A két háború között divatba jött a szerenád, az éjjelizene május elsején. Nagykőrösön amelyik lánynak már volt udvarlója, az május 1-jén kapott májusfát. Leggyakrabban nyárfa volt, de állítottak vadkörtét, orgonát, vadpiszkét is. A fákra színes papírszalagokat akasztottak. Ezután szerenádot adtak, amit a lánynak fogadni illett egy szál gyufa meggyújtásával. A szerenádot követően a lány kiment és borral kínálta a legényeket.Napjainkban: A májusfa állítás még mindig divatos szokás.A hajadon lányok kapuját bekötözik( ne tudjon megszökni) és a kerítés elé díszes( általában krepp) szalagokból díszített fát állítanak amire kisebb nagyobb ajándékokat(italok, ajándékcsomagok,parfüm,virág,ékszerek, stb. határ a csillagos ég) lufikat kötöznek az udvarlók. Egy kerítés előtt egy fának szokás állnia. De sok helyen versengésbe megy a dolog így nem ritkán látni , hogy több fa díszeleg a kerítés előtt. Aki nem állít fát az május kosarat szokott köttetni. Ez egy nagyobbacska kosár teli ajándékkal színes virágokkal szalaggal átkötve.
Májusfa kitáncolása
A májusfák kidöntése járt együtt általában nagyobb ünnepélyességgel, táncmulatsággal. A májusfa ledöntésének szertartásos mozzanata volt a fa körültáncolása, a májusfára mászás. Különösen nehéz volt a lehúzott kérgű, magas fát megmászni. Azé lett a tetejére erősített ital, akinek ez sikerült. A legények gyakran megtréfálták egymást azzal, hogy az üvegbe paprikás vizet tettek.
Sose kaptam
Májuskosarat már kaptam ajándékba! 🙂