Ugye mindenkinek megvan az “ettől olyan romantikus hangulatom lesz!” hölgy a reklámban? (Spenótreklám) Én még véletlenül sem szoktam az ilyen reklámokra ugrani és megvenni az adott terméket – bár tény és való, hogy jól csinálták meg, mert elég szexin nyalogatja az ujját a hölgy -, mert az eszem és a pénztárcám még mindig együtt szokott működni. Akármennyire is jól néz ki az adott termék csomagolása, eszem ágában sincs egy ilyen reklám miatt megvenni a harmadannyiba kerülő, ún. saját márkás termék helyett. Az Auchanban vettünk spenótot – apa finoman szólva nem örült neki -, meg az Aldiban magyar csirkemájat. Na ezt az utóbbit legszívesebben a hajukba kenném, mert a májon kívül még epét – ez még elfogadható esetleg -, vesét – mivan??? – és 3 db herét – khmmm – találtam benne. Akkor mi a bánatért árulják “máj”-ként?! 😮 Szóval Aldis, magyar májat ne vegyetek!
A vörösbor egy pár napja már ki van bontva, és ugyan szeretjük a bort, de hogy hót beteg a két kicsi, esélytelen volt, hogy megigyuk – nem tudtuk, mikor kell ugrani az autóba velük és rohanni.
Vörösboros csirkemáj fokhagymás spenóttal
Hozzávalók:
- 500 g csirkemáj
- olaj, só, bors, bazsalikom, fokhagymagranulátum
- fél dl vörösbor
- 1,5 dl víz
- fél paradicsom
- 450 g spenót
- 25 g vaj
- 1 csipet só, 1 ek fokhagymagranulátum vagy 5-6 gerezd aprítva
- 1 kk liszt
- 1 dl tej
Elkészítés:
- A májat – ha kell – kiolvasztjuk, az oda nem illő dolgokat eltávolítjuk (nálam ez a vese, az epe és a here volt).
- Egy serpenyőben olajat hevítünk, erre dobjuk rá a májat, majd megvárjuk, hogy enyhén lepiruljon. Igen, ekkor a víztartalma miatt csapkodni-köpködni fog, úgyhogy vigyázni kell vele. Aztán egy fakanállal megfordítjuk őket és a másik oldalukat is megpirítjuk. Ezután jön a fűszerezés, tehát megszórjuk a fűszerekkel, átforgatjuk őket, közben hozzáadjuk a fél szem paradicsomot, ezután először vörösbort öntünk rá, hagyjuk, hogy felszedje a letapadt pörcöket (tehát ami odasült az edényhez májdarabka), és hozzáadjuk a vizet is. Lefedjük és megpároljuk – kb. 20 perc. Mivel az alkohol elpárolog belőle, nyugodtan lehet gyerekeknek is adni, meg felnőttek is volán mögé pattanhatnak utána. 🙂
- Közben el tudjuk készíteni a spenótot. Ha fagyasztottat vettünk, semmi dolgunk nincs, ha frisset, akkor megmossuk és a szárait eltávolítjuk. Ezt úgy a legegyszerűbb, ha a leveleinél félbe hajtjuk, és alulról egy határozott mozdulattal felfele húzzuk a szárát. Ha ezzel készen vagyunk, kis darabokra tépkedjük-vágjuk, és innentől ugyanazt tesszük, mint a fagyasztott változattal:
- Egy lábas aljára vajat teszünk. Erre tesszük a spenótot. A fagyasztottnál vigyázni kell, kicsit csapkodni fog a zsiradék és víz találkozásánál, a frissnél ez kevésbé fordul elő. De kivédhetjük a víz előre hozzáadásával. Folyamatosan keverjük a fakanállal, amíg a friss spenót kb. felére-harmadára összeesik, a fagyasztott pedig fel nem oldódik. Most megsózzuk és hozzáadjuk a fokhagymát. Szükség esetén (ha nagyon sok lett a víz benne) a lisztet rászórjuk, alaposan, csomómentesre elkeverjük és kis lángon 8 percig még fedő alatt tovább pároljuk, időnként megkavarva. A tejet a végén adjuk hozzá, hűtés képpen.
- Mostanra elkészült a máj is, és tálalhatunk. 🙂
Én a fotón Hajdú sajtot (nem trappistát, hanem Hajdú sajtot; jó dolog is a sajtgyárban az ismerős, hogy a sajátját nekünk adta 🙂 Köszi, Brigi <3) használtam, és friss uborkát, paradicsomot, paprikát tálaltam hozzá.
Nagyszerű recept