Mint mindent, ezt is átvariátam úgy, ahogy az én/mi szájam ízének jó. Nem vagyok édesszájú. Egyik kedvenc gyümölcsöm a citrom – és ha nincs grapefruitos limonádé a boltban, akkor ezt választom.
Anyukámmal és nagymamámmal kislánykoromban minden évben nekiindultunk az erdőnek, vagyis az erdő szélének és szatyorszámra szedtük a bodzavirágokat. Jó, hát nincs messze az erdő, pár perc séta az egész. 🙂 Szóval kitanultam, melyik a jó tányér, hogyan kell úgy lépkedni a tövénél növekvő csalánok közt, hogy ne csípjenek meg nagyon – sőt, amíg élt dédpapám (kilencvenen túl halt meg), neki vitt mindig a nagymamám, mert csapkodta a hátát vele. Nem tudom igazából az okát, de ő csinálta és kész. Mindig azt mondta, hogy ezzel erősödik és nem fázik meg. Tény, hogy akkor volt életében először kórházban, amikor a 90. születésnapján odazárta az ajtóhoz a troli vezetője leszálláskor.
Házi bodzaszörp
Hozzávalók:
- 18 tányér bodzavirág
- 1 kg cukor
- 1 liter víz
- 1 ek citromsav
- késhegynyi Na-benzoát
- 2 db citrom, felkarikázva
Elkészítés:
- A bodzavirágokat megszabadítjuk a bogaraktól, és az egyenes szárt levágjuk róluk. Csak a virágok kellenek nagyrészt. A tetvek sem igazán kellemesek a szörpben! Ez a része a legpepecselősebb meló az egészben. 🙂
- Közben feltesszük főni a vizet és a cukrot. Ha felforrt, megkeverjük egyszer-kétszer, és hagyjuk, hogy főjön a saját levében egy kicsit, és hozzáadjuk a citromsavat.
- Egy 3 literes befőttes üvegbe nyomkodjuk a citromot, erre kerül a bodzavirág, és leöntjük a kicsit hűlt cukorsziruppal. Elég 3 napot állni hagyni lefedve és naponta átkavarni. Ezt lehetőleg hűvös helyen tegyük, ne a napra kitéve!
- Ha letelt a 3 nap, egy dl forró vízben feloldjuk a Na-benzoátot és hozzáöntjük a leszűrt szörphöz. Ez a mennyiség kb. másfél liternyi lesz. Nagyjából 400 Ft-ból el is készült két üveg bodzaszörp. (Az Aldiban 6-700 Ft egy üveg belőle.)
Finom lehet
Az én spájzomban is sorakoznak az akác- és bodzaszörpök 🙂