Mostanában vannak az általános iskolai kirándulások, például a nagylányomék is most mennek. Hogy mégis mi mindent kell elpakolni neki? Na ez minden anyukának fejfájást okoz. Főleg, hogy általában az iskolatáska lesz egyúttal a kirándulós hátizsák is – kivéve ha a Hervisbe, Decatlonba, Intersportba vagy bármilyen márkaboltba el tudunk menni csak egy kirándulás végett.
Mert ugye a hátizsákból is van sok fajta: ovis méretűtől egészen a Klein Dávid-féle méretig. Az arany középutat választva mondom, hogy a hátizsák az iskolatáska. Mert ugye azért általában visz egy szendvicset a gyerek, meg innivalót is, és ezek mellett a tankönyv, a füzet el kell, hogy férjen benne. Tehát a kiránduláshoz szükséges dolgok is bele fognak férni.
Mit is csináljunk, hogyan is csomagoljunk?
Elsősorban a ruhát kell figyelembe venni: egy bemelegítőszett sportcipővel tökéletesen megfelelő. Vagy legalább mackóalsó és póló hozzá, plusz egy pulcsi vagy (lehetőleg) kapucnis széldzseki. A bemelegítő alá azért érdemes rövidgatyót felvetetni a gyerkőccel, mert nem lehet tudni, mennyire lesz napsütéses a táj, ahova mennek. Mi is egy hegyi kirándulásra készülünk (holnap mennek), de ettől még a rövidnadrág egy szükséges dolognak tűnik. Bár az időjósok szerint kifejezetten nem kiránduló idő lesz… Szóval ha van, egy baseball sapi sem hátrány.
Ennivalónak a chips kifejezetten tiltott. Mert a gyereknek minden lesz a keze, csak nem tiszta, amivel az ételhez piszkáljon, majd a szájába bevigye a rajta levő bacikat. Tehát érdemes nem romlandó szendvicseket készíteni: szalámi és kolbász, ami megfelelő hozzá; ilyenkor muszáj rászánni azt a kétszáz forintot pluszba, mintsem az olcsó párizsi okozta hasmenéssel és hányással kínlódjon szegény, miután hazaért a mókából. Mert a buszban/vonatban meleg lesz. A hátizsákban szintén nem hűtő-beli a hőmérséklet. Fólián kívül egy-egy uzsonnás zacskóba is csomagoljuk be! És soha nem kell nagy szeleteket készíteni: bőven elég lesz a szendvicskenyér vagy a fél kilós, szeletelt kenyér a gyereknek. De ne tegyük bele semmi romlandót: se salátát, se paradicsomot (ez el is áztatja a szendvicset, és hát nem túl gusztusos a piros lével átitatott, vizes szivacsnak sem mondható otthoni elemózsia), se majonézt, ketchupot, stb. Ami érdemes viszont: kemény, natúr sajt (pl. mozzarella, parmezán), saláta pedig pl. madársaláta legyen, amit már mosva-szárítva árulnak kicsomagolva a boltokban. A főtt tojás szintén hanyagolandó dolog a szalmonella miatt. A csokit, cukorkát, stb. szintén nem szeretik a tanárok – igazuk van, hisz a csoki megolvad, a ruhájukat és mindet a környéken össze tudnak kenni vele, a cukorka pedig egy hirtelen fékezésnél fulladást okozhat. Amit viszont érdemes a szendvics mellé: egy-két olyan süteményt odatenni, amit a gyerek szeretne. Ebben aránylag adjunk neki szabad kezet! Tehát ha egy túrós batyut vagy egy sajtos rudat szeretne vinni magával “nasinak”, azt lehet. És ha tudunk, érdemes egy almát is odarakni. Banánt ne, annak a héja veszélyes, amikor elhajigálja esetleg, a táskában hagyva pedig könnyen bűzbombát tud okozni; narancsot sem, annak folyik a leve, de az alma egy olyan dolog, aminek a csutkája szemetes kuka híján sem okoz környezetkárosítást.
Innivalónak sem érdemes kólát és más, cukros, szénsavas löttyöt választani. Egyrészt mert azok csak hidegen finomak, másrészt az édessége miatt cseppet sem fogja oltani a szomjat, harmadrészt a szénsav egy buszozás közben könnyen tud fulladáshoz vezetni. Nem tudom, ki mennyire vágyik rá, hogy felhívják azzal: a gyermeke kirándulás közben megfulladt – na én nem! Inkább szénsavmentes ásványvizet érdemes odakészíteni, amit esetleg pár csepp citromlével ízesítünk. Vagy aromával. Ha szoktunk sütögetni, akkor időnként rászánunk 80 Ft-ot egy aromára; nem jelenthet túl sok gondot, hogy a narancsaromát levegyük a polcról. 😉 A teát azért nem favorizálom, mert savat tartalmaz, attól pedig egy kis meghűlés esetén is pisilnie kell a gyereknek állandóan. A busz pedig nem fog megállni álladóan egy-két gyerek pisiszünete miatt. A koffein és taurin tartalmú innivaló kifejezetten tilos! Hirtelen fellépő rosszullét esetén nem biztos, hogy tudnak időben orvost keríteni! Főleg, hogy általában eldugott, ám szépséges helyekre szoktak menni kirándulni a gyerekek. Érdemes több, fél literes palackot (2-3 db elég szokott lenni) betenni a gyerkőc táskájába, hisz azt út közben a kukába ki is tudja dobni, ha kiürült.
![]() |
![]() |
![]() |
Ha már megállásról beszélünk, jöjjenek az egyebek! A hányáshoz (és szemét gyűjtéséhez) zacskó mindenképpen legyen bekészítve! (Nem rossz ötlet, ha van repülős ismerősünk, hogy egészségügyi zacskót tegyünk el a gyereknek a sima, szimpla uzsonnás tasak helyett.) Meg persze B6 tabletta is kell, vagy Daedalon. Egy-két szem fejfájáscsillapító gyógyszer nem árt, ha el van téve a táskába egy kis dobozba, ami mellé egy kis kiszerelésű kézfertőtlenítő folyadékot/kendőt is érdemes betenni. Mert ha éppen nincs folyóvíz a környéken, és meg kell mosni a kezüket, akkor kifejezetten ajánlott ezek alkalmazása. Szerencsére kis kiszerelésben is gyártják őket: 2-300 Ft-ért lehet egyet venni. Az meg csak a gyerek ízlésének kérdése, hogy éppen citromos vagy málnás illatú lesz. Érdemes saját márkás terméket venni a drogériákban.
Fontos még bekészíteni egy-két sebtapaszt, fél csomag papírzsebkendőt, wc-papírt (igen, mert nem tudjuk, hol jön rájuk a szükség és hogy ott fel lesz-e szerelve éppen a toalett vele). WC-fertőtlenítő törlőkendőt is érdemes odapakolni – fene tudja, miféle ember ült a gyerekünk előtt az ülőkén. Persze meg lehet tanítani, hogy csak fölé guggoljon, de hát ha nagydolga van, sürgősen, akkor felnőtteknél is ember legyen a talpán, aki guggolva végre tudja hajtani a műveletet! 🙂 Kell még aprópénzt, ami ha kell, a wc-hez szükséges, vagy egy kis vásárfiára, ha kipakolós vásár környékére mennek (azért egy-egy várat be szoktak iktatni a tanárok), vagy fene tudja, akár egy rágóra elég legyen. Amit nem szabad: több ezer forinttal elindítani, valamint a legdrágább, legmenőbb telefonnal elindítani a kirándulásra. Mert nem a telefonba pötyögésről szól egy kirándulás, és nem is arról kellene szólnia, hogy a gyerekkel visszaérkezés után órákig ülünk a rendőrségen, mert ellopták a tárcáját az összes irattal és a sok-sok készpénzzel együtt.
Ugye mennyire sok mindenre kell figyelni? És mindezt egyetlen hátizsákba kell suvasztani! Az anyukák persze mindent megoldanak, mert azért teremtette őket a jóisten, hogy még ha nincsenek is ott, akkor is tudjanak vigyázni szerelmük gyümölcsére. 🙂
Jó kirándulást minden gyerkőcnek! 🙂
A képekre kattintva az eredeti fotó jelenik meg, amit a google oldalon keresztül találtam meg.
Na igen