Elég sok pici baba van a környékemen – mondhatni babadömping van 🙂 -, és szerintem nem csak ebben a pár négyzetkilométerben pottyantott kendőt a gólya. Sokan azt se tudják, hova kapjanak, ha a környezetükben baba születik. Amellett, hogy gratulálnak a szülőknek, és megígérik, hogy megnézik a babát-mamát, a kíváncsiság is hajtja őket: vajon milyen is az a pici baba, kihez hasonlít, anyukára vagy apukára, felvetül a “Te jó ég, mit vigyünk ajándékba?”
Nézzük hát, mit szoktak vinni babalátogatóba!
Van ugye a klasszikus: a maci. Mert a maci mindig bejön, kortól és nemtől függetlenül. És kedves, puha, örökre tartó barátságot lehet vele indítani.
A modernebb kor egyik ajándéka: a pelenkatorta. Anno 20-30 évvel ezelőtt még nem volt ennyi féle-fajta nadrágpelenka (sőt, valljuk be, nagyjából alig volt olyan, aki nem textilpelenkát és gumibugyit adott a babájára), most pedig van. Aránylag elérhető árú is, a drogériák általában olyan pelenkából készítik el, amilyenből szeretnénk, vagy vannak előre legyártott torták, amik szintén remek ajándékok, hisz tesznek bele plüsst, cumisüveget, popsitörlőt – mikor mit.
Van, aki nem merészkedik ekkora költségbe, hanem megelégszik egy-egy cumisüveggel, egy csomag pelenkával vagy popsitörlővel… ezek is tökéletes ajándékok, hisz fogyóeszköz. Azért én tanácsolnék valamit: ne csak a legkisebb méretet vigyük ajándékba! Hisz ha kap szegény, frissen anyukává lett kismama 3000 db újszülöttnek való pelenkát a rokonoktól, barátoktól, azzal hamarosan nem tud mit kezdeni, hisz a baba kinövi nagyon gyorsan. Nem is baj, hisz ez a dolga. 🙂
Azért arról se feledkezzünk meg, hogy nem csak pelenkázni kell az újszülöttet, hanem etetni is kell, ideális esetben anyatejjel. Ehhez pedig sokan sok mindent használnak tejszarporítónak. (Nekem speciel onnantól kezdve ment el a tejem, ahogy ezeket elkezdte apa belém tömni, jóhiszeműen.) Tehát ha vevő anyuka az ilyen dolgokra, érdemes egy-két doboz gyógyteát vinni neki.
Az sem baj, egyáltalán nem, ha valami fogyasztható dolgot, rágcsálható, iható dolgokat viszünk ajándékba. Mert azért az elején az anyuka fáradt – nem csoda, 1-2 óra pihenés után 1-2 óra fárasztó munka várja, közvetlen a szülés után, ami szintén nagyon megerőltető és férfiak számára hihetetlen dolog; sok kutatás kimutatta már, hogy a férfiak nem bírnák ki egy gyerek megszülését -, ereje nincs enni, inni, úgyhogy nagyon örülni fog, ha pár falatos ennivalót, ill. kis kiszerelésű innivalókat kap. De nem kólát és más, szénsavas innivalót vigyünk! A zöldség-gyümölcslevek tökéletes megoldások. És itt jön a képbe: nem, egyáltalán nem ciki, hogy felnőtt emberek isszák a “Kubut”.
Ha nem akarunk sok kis flakonkát vinni az anyukának – igen, elég sok szeméttel jár, a visszaváltható fajták száma pedig nagyon korlátolt; amúgy sem akarjuk rákényszeríteni az anyukát arra, hogy oda járjon vásárolni, ahova mi -, akkor lehet éppen vitaminkészítményekkel is megörvendeztetni. Ez lehet éppen az általa eddig is fogyasztott terhesvitamin (úgy alakították ki ezeket a közismert fajtákat, hogy terhesség és szoptatás alatt is fogyaszthatóak) egy doboza, vagy speciális, erre a célra készített vitaminkeverék.
Vannak még a kis kiegészítő ajándékok: a kis morzsolgató/nyálazó kendők, amik a plüss játékot is helyettesíthetik, és nagy előnyük, hogy lényegesen olcsóbbak, moshatóbbak, mint a plüss játékok. Drogériákban is kaphatóak, nem csak bababoltokban.
Ha már ilyen kis puha dolgoknál járunk, érdemes kis törlőkendőket vinni az anyukának ajándékba. Mert azért valljuk be: egy-egy textilpelus elég nagy méretű ahhoz, hogy egy pár csepp tejet letöröljünk a baba szája széléről. Na erre találták ki ezeket a csudajó dobozkákat, amiben különböző számú puha törlőkendő található.
Még pár klasszikus: babaruhák, bodyk, kiszoknik, amiket ezerszámra találunk mindenhol. De ezeknél vegyük figyelembe szintén, hogy a szülők valószínűleg felkészültek ruhaügyileg a baba érkezésére, és egyáltalán nem biztos, hogy az a legkisebb méretben megvett babaruha egyáltalán rákerül a babára. Nem undokságból, hanem egyszerűen pillanatok alatt kinövi. Ezért is érdemes 1-2 számmal nagyobbat venni, mondván: úgyis gyorsan kinövi. Szépek meg cukik a pici babáknak készített ruhácskák, de ha egy, nagyon gyorsan maga mögött hagyó méretből van 30-40 db-ja a picinek, és 2-3 hónapos korára ott állnak a szülők döbbenten, hogy ezt se adtuk még rá, pedig milyen cuki!, nos… nem lesznek boldogok.
Ha mégis ezeknél döntenénk, akkor ne egy darabot vegyünk/vigyünk, hanem inkább több darabos csomagot, vagy készletet:
A kemikáliáknál (babafürdető, babatestápoló, babaolaj, stb.) vegyük figyelembe a szülők döntését: ők lehet, hogy a gyógyszertári vagy bio kozmetikumokat részesítik előnyben. Köztudott, hogy az egyik leggyakoribb babafürdető termék okoz kiütést a babáknál, ezért én azt tanácsolom, hogy inkább bio, allergénmentes fürdetőt vigyünk (sok bajt nem okoz), vagy inkább fürdőjátékot. Babatestápolót sem mindenki használ, és nagyon eltérőek a vélemények a babaolaj vagy babahintőpor használatáról.
…de ha valaki hasonlóan lufiőrült (vagy az anyuka), akkor egy ilyennel is beállíthatunk:
Fotók: google.com
Épp aktuális
mi babaruhákat, pelust, kistakarót, csicsikát kaptunk 🙂 és egy kis nasit 🙂
Általában játékot viszek ajándékba!