Van, aki nem szereti a savanyúságot? Télre, a csülökpörkölt és társai mellé alapból bontani szokott az ember egy-egy üveg savanyúságot, vagy vödröst, és azt hiszem, nem mindegy, hogy mi az, amit eszünk. Manapság annyi mesterséges adalékanyagot adnak az ételekhez, hogy felsorolni is nehéz.
Az alábbi recept apósoméktól származik. Ők évek óta ezt készítik – elég nagy sikerrel: családi összejöveteleken a gyerekek két pofára szokták tömni. (Igazából nem ritka az alábbi párbeszéd: “Kisfiam/kislányom, egyél már pörköltöt is!” Jó, apa, de uborkát ehetek még?” – és előtte már vagy 4-5 db a pocakba került.) Kívül ropogós, belül puha. Pár hét alatt készen van, és az evését nagyjából lehetetlen abbahagyni. (Tegyük hozzá: én nagyon nem szeretem a savanyított uborkát, de ez…?!)
Ez egy 60 literes hordóba való adag. Nem kevés zöldség kell bele, ezért ez a mennyiség csak nagyobb családoknak ajánlott. Elsősorban akkor, ha van kiskerttel rendelkező ismerősünk, aki uborkát is termel, mert akkor fillérekért (ha nem ingyen) lehet hozzájutni az alapanyagokhoz.
Apósom hordós uborkája
25 liter vízhez
- 1,5 l 20%-os ecet
- 1,25 kg só
- 2,5 kg cukor
- 2,5 dkg borkénpor
- 7 dkg timsó,
- 2,5 dkg citromsav,
- 8,5 dkg nátrium-benzoát
- 1,25 dkg szemesbors,
- 1csomag babérlevél
- 2,5 dkgmustármag
- 2,5 dkg koriandermag
- torma és kapor ízlés szerint
Elkészítés:
Az összes hozzávalót kimérjük,és alaposan összekeverjük. A nagyon alaposan megmosott, esetlegesen sérüléstől megtisztított uborkákat beledobáljuk, lefedjük, és naponta egyszer megkeverjük.
Uborkán kívül lehet belerakni zöld dinnyét (kisdinnyét), zöld paradicsomot, karfiolt, (gyöngy)hagymát, paprikát, stb. Bármikor hozzá lehet tenni még savanyúságnak való zöldséget, ám minden nap meg kell kavarni egy hosszú vaskanállal – fakanál nem jó, az zsíros, ebbe pedig nem mehet bele sem zsír, sem másmilyen szennyeződés, mert akkor tönkremegy.
Az utolsó berakástól számítva még két héten keresztül minden nap meg kell kavarni!
A mienk most ilyen:
Fincsi lehet