Adott feladat: írd le a legkisebb egyjegyű számot, a legkisebb kétjegyű számot, stb.
A legkisebb egyjegyű számnak mit tekintünk? A nullát vagy az egyet? Mert a számokat ugyebár elsőben az 1-től kezdik el tanulni a gyerekek. Ám bejön a nulla, mint szám a számegyenesbe. (Aztán a mínusz számok, törtek, stb.) Akkor most melyik a legkisebb? Oké, hogy nem a 0,1 vagy a 0,01, mert ott még nem tartanak. De a nulla létezik vagy sem? A semmi is valami! Tehát egy töredékszámnak lennie kell!
Mint látszik, én beírattam a gyermekemmel, hogy az 1 a legkisebb egyjegyű, viszont a kétjegyűhöz már nem a 11-et írattam oda, hanem csak a 10-et. Mert ha a tanár beleköt, a gyerek nyugodtan mondhassa: a drága jó édes anyukája mondta neki, hogy az annyi. Viszont ha a 11-et akarja a tanár elfogadni, én biztosan bemegyek a suliba, hogy magyarázza meg nekem, miért!
Ebből kifolyólag a további számokat is 100, 1000, 10 000-nek írattam be.
De most komolyan: én vagyok ennyire akadékoskodó, vagy IQ-szint alapján lementem a 0 köré, vagy hogy is van most ez?
Írhatnám, hogy a legkisebb kétjegyű a 00 🙂 A Wikipédia szerint a 0 a legkisebb egyjegyű szám. Viszont nincs odaírva, hogy természetes vagy nem természetes számokat keresnek. Ez pedig a másik bökkenő. Mondjam, hogy rosszul van feltéve a kérdés? 😉
Mert mi is a legkisebb szám a valóságban? A nulla mint olyan, nem létezik. Olyan nincs, hogy semmi. Valaminek mindig lennie kell. Valószínűleg a számelmélet is ezen alapszik, mert ott pedig az 1-et írják legkisebb egyjegyű számnak.
Hiába élünk a gugli-barát, modern világban, nem lehet eldönteni. Beütöttem, ez jött ki:
Akkor tessék már valakinek elmagyarázni, hogy is van ez! 🙂