Tavaly belevetettem magamat a horgolásba, és amit eddig is tudtam, akkor sok tucat fonalgombolyaggal kiegészítve csak ontottam magamból a sapkákat, hajpántokat, stb. A blog facebook oldalára feltettem kérdésként, hogy legyen-e erről bejegyzés, és ott azt írták, hogy legyen. Akkor lesz. 🙂
Sokan félnek a horgolástól, pedig én sokkal jobban szeretem, mint a kötést. Kisgyerekek mellett tökéletes kézimunka, mert a kötéssel ellentétben ezt le lehet tenni sor közepén is, bevágni egy szatyorba és majd ha a gyerekekről lemostuk a mikulásról maradt csokit, feltakarítottuk a kiöntött teát, a falról lekapartuk a csokis kézzel felnyomkodott gyurmát – na akkor lehet folytatni ott, ahol abbahagytuk.
Meg amiért még szeretek horgolni: a nagyikám és a dédmamám tanított anno 4-5 éves koromban, hogy hogyan is kell horgolni. Vagyis inkább a dédmamám, mert a nagymamám állandóan sütött-főzött-mosott-mosogatott. (Jéé, ugyanazt csinálom én is, csak még mosolyt se kapok érte.) És kaptam egy hófehér horgolt sapkát az anyukámtól gyerekkoromban, amit akkor utáltam, de most imádom. 🙂 Anyukám egyébként kötésben volt verhetetlen. Pulóverek, szoknyák, sapkák, sálak… Sok dolgot készített. 🙂 Nekem nem jött be a kötés, csak a horgolás. 🙂
A horgolás nem nehéz hadművelet egyébként, mégis olyan csodákat lehet vele alkotni, hogy ihaj!
Rendelkezni kell hozzá két tiszta kézzel – koszos kézzel ne álljon neki senki horgolni, mert nagyon össze fog koszosodnia fonal, és khmm, undorítóan fog kinézni a kész mű, egyből neki kell állni kimosni. Brrr! -, egy nem kicsi matekérzékkel, rálátással, hogy oda-vissza hogy fog kinézni, mert nagyrészt fordítva kell gondolkodni a horgolásnál.
Kezdőknek ajánlom a négyzetrácsos lapot – kockás füzet 🙂 -, mert abban könnyebb kiszámolgatni, hogy mit hogyan akarunk elkészíteni. Egymás fölé-alá egész nyugodtan bejelölgethetjük a szemeket, hogy milyen szemet és hova akarunk kötni.
Rengeteg videó van a YouTube-on, hogy mit hogyan kell elkezdeni horgolni – és mivel ez a blogszolgáltató nem támogatja a saját videó feltöltését, csak belinkelni tudok esetleg egy-két videót. (Ha valaki a családból segíteni fog, akkor elkészítek – természetesen igény esetén – olyan videót, ahol én horgolok, mert sehol nem találom a legkönnyebb formát, ahogy én szoktam kezdeni.)
Jön még egy fontos dolog: ne vékony fonallal és ne vékony tűvel kezdjen senki horgolni tanulni, mert a büdös életben nem lesz sikerélménye, hisz mire elkészül egy pár centis kockával, kishíján megőszül, és a nemlétezője is kilesz az egésszel!
Az első minden esetben egy hurok készítése. A sapkákhoz ez a legjobb kezdés, ami itt található:
(Na jó, valamelyik családtagot ráállítom, hogy tartsa meg a telefont és felvetetem velük az én horgolásomat. :))
Tehát először a baglyos sapit mutatom meg, hogyan készítettem 🙂
Baglyos sapi
Hozzávalók:
- 1 gombolyag tetszőleges színű, ám nem narancssárga, nem fehér és nem fekete fonal
- 1 db 5 mm-es (5-ös), vagy ha vékonyabb a fonalunk, 4,5-ös számozású horgolótű
- 1 másik (megkezdett is jó) gombolyag fehér, fekete, narancssárga, és egy tetszőleges színű, ám nem ugyanolyan színű, mint amit az alap sapihoz használunk fonal (ezekből nagyon kevés kell!)
Elkészítés:
1. sor: egy varázshurokba szúrunk 12 db 1 ráhajtásos pálcát.
2. sor: minden pálcába kettő pálcát szúrunk, szintén egy ráhajtásost, így már 24 szemünk lesz.
3. sor: minden második pálcába szúrunk két darab, egy ráhajtásos pálcát, tehát 1. szembe: egy ráhajtásos pálca, 2. szembe: két darab egy ráhajtásos pálca.
4. sor: 1. szembe egy ráhajtásos pálca, 2. szembe egy ráhajtásos pálca, 3. szembe két darab, egy ráhajtásos pálca, 4. szembe egy darab egy ráhajtásos pálca, 5. szembe egy darab egy ráhajtásos pálca, 6. szembe két darab, egy ráhajtásos pálca… és így tovább.
5. sor: 1.-3. szembe egy-egy darab egy ráhajtásos pálca, 4. szembe két darab, egy ráhajtásos pálca, majd megyint 3x egy darab egy ráhajtásos pálca, és a következő szembe két darab, egy ráhajtásos pálca… stb.
6. sor: 1-4. szembe egy-egy darab egy ráhajtásos pálca, 5. szembe két darab, egy ráhajtásos pálca, megint 4 darab “sima” szem, ahol nem szaporítunk, 5. szembe két darab, egy ráhajtásos pálca… stb.
7. sor: (ha kamasz vagy felnőtt sapkát készítünk, akkor kell csak szaporítani minden 10. szemet, tehát 1-9. szembe egy-egy darab, egy ráhajtásos pálca, a 10. szembe pedig 2 darab, egy ráhajtásos pálca.)
A 8. sortól már csak akkor szaporítunk, ha extra nagy méretű fejjel rendelkezik a kedves delikvens, akinek készítjük.
Egy átlag babasapka 16 sorból áll, egy átlag gyereksapka 20-ból. Ennyi egy sima, szimpla, átlag sapi elkészítésének módja. (Kis gyakorlat után kb. 2-3 óra alatt el lehet készíteni.)
Jönnek a plusz extrák 🙂
Ha fülnél hosszabbra akarjuk hagyni, akkor a kezdő szemből 12-t sima, két szem magasításos rövidpálcával készítjük, majd még 2 szemet hozzá magasítunk és egy ráhajtásos pálcákat öltünk bele 10 db-ot. Ha széles a baba/gyerek füle, akkor 12-t.
Ekkor megfordítjuk, 3 szem magasítás jön (3 db láncszem), és minden harmadik szemet szűkítünk, tehát ráhajtunk, beszúrjuk a szembe, a következőbe is beszúrjuk, és csak ezután zárjuk le a szemet. A sor végén újra megfordítjuk, és így haladunk tovább. Ez egy fülecske lesz. Ha a végére értünk, hogy kb. 3-4 szem marad (a ráhajtásos pálcáktól függ, hogy hány lesz a végére, na meg hogy hogyan szeretnénk, nagyon hegyesre vagy szépen lekeskenyítve.
Ha a végére értünk a fülecskének, akkor körbehaladunk tovább, a háromszögünk oldalán, folyamatosan láncszemekkel.
A túlvégéről elszámolunk újra 12 + annyi szemet (tehát 22 vagy 24 szem), ahány szemből állt a sapink fülrésze, és ott magasítunk a láncszemeken 2-t, majd kétráhajtásos pálcákból ugyanúgy elkészítjük, mint az elején a fülecskét, ugyanúgy fogyasztjuk/szűkítjük, a végén pedig a zárásnál ne felejtsük el, hogy körbe kell menni a kis háromszög oldalán rövidpálcákkal, és a kezdőszemig pálcázzuk végig.
Ekkor egy eltérő színű fonalat válasszunk!
Az eltérő fonalat hozzákötjük a kezdő szemhez, és két szem magasításos rövidpálcákkal végighorgoljuk az egészet, körbe, a füleket is. A sarkoknál én 2-2 szem láncszemet szoktam beletenni, hogy szépen “kijöjjön” az éle, de nem kötelező. 🙂
Jön a szeme, az orra, akarommondani csőre és a bojtja a bagolynak 🙂
A szemét körbe fogjuk horgolni. Ehhez kell a fekete fonal. 🙂
Fekete fonalból készítünk 10 szemes kör alapot (a varázshurokba készítünk 3 láncszem magasítással 10 db egy ráhajtásos pálcát, összehúzzuk. Kövekező sorba még a sor magasítása előtt hozzákötjük a fekete fonalhoz a fehéret, és duplájára szaporítjuk (minden szembe kettő darab, egy ráhajtásos pálcát készítünk). A sor végén simán áthúzzuk az utolsó szemet. Ekkor 2 szemet magasítunk, és rövidpálcákkal szintén duplájára készítjük a sorunkat. A végén lezárjuk.
Ezt a menetet kétszer kell elvégezni, hisz két szeme van a bagolynak. 🙂
Elővesszük a narancssárga fonalat, ebből lesz az orra, azaz a csőre. Itt két választás van: vagy szaporítjuk, vagy szűkítjük/fogyasztjuk az orrát. (Én szűkíteni szoktam.) 5-6 láncszemmel kezdem, 3 szem magasítással készítem 1 ráhajtásos pálcákkal, és minden sorban 1 sima, 1 fogyasztást csinálok. Itt ezt addig kell csinálni, amíg 1 szem marad, hisz hegyes a csőre a bagolynak. Ekkor elkötjük a fonalat, és készen is vagyunk, már csak össze kell állítani.
A pamacsához sok-sok kis fonalat vágunk le (lehetőleg abból a színből, amiből sapi legalját csináltuk, és ezzel lehet is variálni, hogy fiúnak, lánynak, stb. lesz, mert van rózsaszín bojtos bagoly, de van kék is, mint nálunk.) Ezt egyszerűen áthúzzuk a szemek közt és rákötjük az egyik, egy ráhajtásos pálcára.
Aki akar még megkötőt is csinálni hozzá, az szedje össze azt a három féle színű fonalat, amit használt a bagolysapihoz, és legalább 5-5 egyforma hosszúságú szálat vágjon le belőle (kb. 60-70 cm elég lesz), és simán össze kell fonni – ehhez nem kell horgolótű. 🙂 A sapi két fülébe kell alulra varrni vagy befűzni, kinek hogy tetszik. 🙂
Majd ha megyek arra, szólok és felkaplak előtte. 🙂
Köszi sokat segítettél kell egy nagyobb horgolótű 😀
Én nem tudok sajnos.de te ügyike vagy ám 🙂