bopciblog

Traktoros horgolt sapi

Ahogy említettem, van traktoros sapi elkészítési módszer is a tarsolyomban. Fiúknak tökéletes ajándék, főleg, hogy ici-pici változtatással* sima, szimpla autóst lehet készíteni. De ez most – az én traktorimádó pici fiam miatt – traktoros sapi lett. Azt hiszem, még vagy három-négy ilyet muszáj lesz gyártanom.

A lehető legegyszerűbb módját mutatom meg a dolognak, hogy minél könnyebben és gyorsabban meg lehessen horgolni. 🙂

 

Traktoros horgolt sapi

Hozzávalók:

  • 1 gombolyag fonal (sötétkék, világoskék, színátmenetes, stb., amilyet szeret az úriember)
  • 1 másik színű fonal, kb. 1/4 gombolyag, vagy még annyi sem kell (nem fekete és nem fehér), ez lesz a traktor; John Deere traktorhoz például zöld kell, Zetorhoz piros, de van kék színű traktor is
  • kevés fekete és fehér fonal (ezek lesznek a kerekek)
  • horgolótű
  • tű, cérna, olló

Elkészítés:

Egy alap sapit készítünk, ugyanúgy, mint ahogy a baglyosnál le van írva, tehát 12 szem kezdés, 3  szem magasítás, minden szembe duplán 1 ráhajtásos pálcázunk. Következő sor: 3 szem magasítás, 1 normál 1 ráhajtásos pálca, következőbe 2 db, 1 ráhajtásos pálca. Következő sor: 3 szem magasítás, 2 normál 1 ráhajtásos pálca, következő szembe 2 db, 1 ráhajtásos pálca… stb., míg meg nincs a kellő sapiméret.

Most jönnek az extrák 🙂

Elővesszük a “másik színű fonal“-at, tehát a zöld, piros, kék, stb. színűt, és csinálunk 20 db láncszemet. 3 szem magasítással simán végighorgoljuk 1 ráhajtásos pálcákkal, 4-5 sorban (sapi magasságától függ). Az utolsó sorban 20 szem helyett csak 12-t készítünk, majd 30-35 db láncszemet készítünk. Ez lesz a boltív, ami a traktor teteje, azaz a fülke körvonala. (Ha nem akarunk ívelni, akkor egyszerűen tömör fülkét készítünk, tehát nem horgoljuk végig a sort, hanem a 8 db 1 ráhajtásos pálcánál kezdjük a második sort, de legalább 3 szemet csökkenteni kell rajta, és hogy szép legyen, érdemes egy rövidpálcás sorral zárni.) Ebbe a láncszem-sorba végig 3 szem magasítással szúrunk végig és 1 ráhajtásos pálcákkal végig horgoljuk, majd a legvégét az előző sor végére – a traktor hátuljára – szúrjuk le és lezárjuk.

Jöjjenek a kerekek! 🙂

Először a fehér fonalat használjuk. 8, 1 ráhajtásos szemes, 3 szem magas, varázshurkos alapot készítünk, következő sorban duplázzuk a szemek számát. Következik a fekete fonal. Hozzákötjük még magasítás előtt, és nem ráhajtásos pálcával kezdünk, hanem 1 db rövidpálcával. Aztán 2 szem magasítás, és 2 db 1 ráhajtásos pálcát szúrunk a következő láncszembe, majd két darab rövid pálcát a következő 2 szembe. (Azaz egy hullámot fogunk kapni, mert hát a traktor kereke hullámos.) Következik megint a 2 szem magasítása, és a következő láncszembe 2 db 1 ráhajtásos pálca jön, majd 2 db rövidpálca a következő 2 szembe. Ezt így végig, amíg el nem készülünk körbe. Ennyi, az egyik, kisebbik kerék készen van. A másik kerék nagyobb lesz, ezért nem 8, hanem 10 szemmel kezdünk a fehér fonallal, de ugyanúgy készül, mint a 8 szemes kerék.

Most már csak össze kell varrni a darabokat. 🙂 Ívelésnél lehet kialakítani tűvel-cérnával a traktor fülkéjének pontos ívét. Nyugodtan engedjük szabadjára a fantáziánkat! 🙂

* Az icipici változtatás annyit tesz, hogy egyforma méretű lesz a két kerék, és nem az oldalára, hanem a közepére kerül az az ív, amit készítünk, majd a végét simán tovább horgoljuk 1 ráhajtásos pálcákkal. Tehát a szélétől 6 szemet számolunk, és onnan készítjük az ívet, majd nem a sarkára, hanem a végétől számított 7. szembe öltjük be az ív végét. A másik, ami lényeges: a kisautónál egyforma a két kerék, tehát mindkét kereket 8 szemmel kezdjük.

Címkék: , , ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Bjorn És Kitti Ujhelyi says:

    Vagány lett


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!