bopciblog

Babagyógyító alapkészlet

Hideg, szeles idő van. Nem kicsit, hanem nagyon. A neten barangolva egyre több olyan kérdésbe botlom, hogy mit adjanak a pici babáknak az anyukák, ha taknyosok lettek, folyik a piszéjük, míg orvoshoz érnek vele. Ezek a bajok általában péntek délután szoktak kezdődni, hisz a babák tudják jól, hogy hétvégén nincs háziorvos, az ügyeleten pedig – jobb esetben ellátják, ám általában – hazaküldik a pici babákkal rémülten rohanó szülőket. Mert nem életveszélyes esetről van szó, csak megfázásról, illetve pici tünetről, amivel nem foglalkoznak.

 

Pedig nincs is annál rosszabb, mint első gyerekes szülőnek lenni, amikor hirtelen a semmiből a picinek felszökik a láza, vagy taknyos – és azt se tudjuk, hova kapjunk, száznégyet tárcsázzunk, vagy hova is tettük a névjegykártyáját a háziorvosnak, amin a mobilszáma is megvan?!

Három gyerekkel a hátam mögött – vagyis inkább körülöttem – azt hiszem, joggal mondhatom, hogy némileg van gyakorlatom az ilyen dolgokban. Ezért inkább leírom, hogy mi az a kis alapkészlet, ami egy pici babás szülőnek “kötelező” otthonra.

  1. Lázcsillapítók.
    A lázcsillapítóknak több féle a hatóanyaga. Lehetőleg mindhárom legyen otthon, mert nem tudjuk, mikor, milyen betegségre melyik a hatásos. Ibuprofen, paracetamol és aminozofen. Termékek neve alapján: Nurofen, Panadol, Algoflex Baby, Ben-u-ron… és mindegyik fajta kúp, nem csak a Germicid/Germicid-C.
  2. C-vitamin.
    Namost a C-vitaminnak sok fajtája van. A gyerekeknek általában a Cebion cseppet ajánlják azonnal, első körben a gyermekorvosok. De én azt mondom, hogy az Eurovit C-vitaminja is ugyanolyan, csak kicsit kevesebbe kerül (átlag 3-500 Ft van árkülönbség a két üvegcse közt). El lehet gondolkodni rajta, miért a Cebiont ajánlják általánosságban.
  3. Sós orrcsepp.
    Egy teljesen átlagos, szinte semmire nem való csepp, ami ténylegesen annyit csinál, hogy a nóziban letapadt bacikat, vírusokat feloldja, ha oda van száradva, és könnyebben ki fog folyni az orrlyukon keresztül a váladék.
  4. “Gyógyszeres” orrcsepp, köznapi néven Nasivin.
    Ez már hatóanyagot tartalmaz, nem csak egy sima, sós oldat. A kisebb gyulladásokat feloldja, amik a babák/gyerekek arcüregében és orrmelléküregében találhatóak.
  5. Sinupret csepp.
    Ez elég ismeretlen dolog az anyukák nagy részénél. Tulajdonképpen egy gyógynövény oldat, amiből pár cseppet kell tenni a baba vizébe/teájába, és nem kell még cseppentgetni sem a nózijába, egyszerűen megissza, ez a kotyvalék pedig kifejti a hatását. Tényleg használ! (Tapasztalatom alapján legalábbis feloldja a makacsul letapadt nyákot, és olyan csodaronda zöld váladék távozik, hogy öröm látni. Aztn meg szoktak könnyebbülni a gyerekek. De nem egy alkalom után, hanem legalább 3-5 nap kell, hogy hasson.)
  6. Bioparox spray.
    Ez nagyobb gyerekeknél használ. A kicsiknél még nem fog. Egy bűnkeserű, ám nagyon-nagyon hatásos dolog. Anno majdnem 10 éve mondta az akkori gyerekorvos, hogy létezik ez a dolog. A turpisság mindössze annyi, hogy az első “fáj a torkom!” mondatnál egyből fújni kell a torokba. Vagy orrba, vagy fülbe. Mindhárom helyre hatásos állítólag, bár én csak torokba szoktam használni (van a dobozában adapter az összes használathoz, sőt, egy zsebkendő tartó kis narancssárga műanyag is). Ahogy ezt a turpisságot használtuk, nem voltunk betegek. Nem tudom, miből áll, de  nagyon jó kotyvalék. 🙂
  7. Daedanoletta kúp.
    Hányás esetén ajánlatos ezt használni. Ugyan marha rossz érzés, ha az ember hátsó felébe pakol anyuci-apuci bármit is (a mai napig emlékszem rá, mennyire borzalmas), de ha szájon át kijön minden, akkor nincs mit tenni.
  8. Fenistil csepp.
    Sima, szimpla, fulladásra használható dolog. Ha be van gyulladva és dagadva a torka a picinek – ezt meg lehet hallani, mert akkor sír fájdalmasan és enyhén rekedtesen -, akkor ez le szokta lohasztani. Nem azonnal hat!
  9. Calcimusc.
    Ez viszont azonnal hat, és nem csak pici gyerekeknek való, hanem felnőtteknek is ilyet adnak be allergiás rohamnál. Enyhíti a puffadást, dagadást. Nekem is ez mentette meg az életemet anno, amikor az “allergiásoknak való méz”-et belém tömték, merthogy “biztos, hogy nem lesz baja tőle, kedvesem, be van vizsgálva”. Aha, csak nem sok hiányzott ahhoz, hogy ezeket a sorokat most ne gépeljem le.
  10. Betadine.
    Erről nem kell sokat mondanom. Mindenbe bele tudják a gyerekek ütni magukat, és nem nagyon sok nehézségükbe kerül, hogy felhasítsák a bőrüket. Akkor pedig muszáj ezt használni. Már a biztonság kedvéért is. Van belőle folyékony és krém változat, valamint ha jó fejek a patikusok, akkor azt mondják, hogy adnak ők ennek töredékéért is sebkezelőt – ugyanazzal a hatóanyaggal kb. 700 Ft volt nálunk, a Betadine meg kb. 3000 Ft.
  11. Kamilla tea.
    Egyértelműen ez az első tea, amit szoktak főzni a babáknak. De nem csak arra jó. Fertőtlenítő hatása is van, még párologtatni is jó a szobába, mert vannak olyan bacilusok meg vírusok, amiket megöl. Nem haszontalan dolog influenza szezonban.
  12. Hámosító kenőcs.
    Bármilyen jó, Neogranormon, Bepanthen, stb. Lényegében azért jó, hogy minden kisebb sérülés – pelenkakiütés is – hamarabb gyógyuljon.

Baby-fever

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!