bopciblog

Csaba atya és a gyerekvállalás – nyílt levél a vezetőknek

Terjeng a facebookon egy írás, hogy a migrációs hullámot a gyerekvállalással összeveti Csaba atya. Igen, a Böjte Csaba atya. Tök igaza van a saját szemszögéből, hogy a gyerekvállalásra buzdít mindenkit. De! Van pár dolog, amit azért muszáj figyelembe venni, mielőtt az önfeledt babaprojektbe vetné bele magát minden magyar ember.

Egyre-másra jön fel mindenféle baba-mama csoportban a kérdés, hogy mikor utalják már a családi pótlékot meg a gyest, gyedet, gyetet, stb., fene tudja, mikor minek nevezik ezeket a támogatásokat. Pár nappal hó vége előtt már lehet látni rendszeresen, egészen majdnem hónap közepéig, amikorra a postán kapóknak is kezébe kerül.

 

Kedves Csaba atya – és társai, akik gyerekvállalásra buzdítanak!

 

Én nagyon csípem az ön humorát, az élethez való hozzáállását, mert kivételesen egy olyan egyházi emberke, akinek nem rozsdásodtak be a kerekei az agyában a vallása miatt, hanem képes túllátni a templomok falain. Jó lenne, ha több ilyen ember fordulna meg az országban, nem ön lenne szinte az egyetlen kivétel.

Én nem vagyok megkeresztelve. Hogy miben hiszek, az más kérdés – lassanként már semmiben -, de tudom, hogy az emberek nagyrésze hittel él.

Elhiszem, hogy a hit az egyik legnagyobb erő, ami létezik a Földön. De csupán hittel nem lehet jóllakatni egy gyereket, a kakis pelenkából nem lehet tisztába varázsolni vele, télen a hittel nem lehet fűteni rá mínusz húsz fokban! A munkahelyek pedig nem kapkodnak a gyerekkel rendelkező munkavállalók után. Mert nyűg. Mert a gyerek tud beteg is lenni. (Van olyan ismerősöm, nem is egy, aki kénytelen betegen is vinni suliba-oviba-bölcsibe a gyereket, reggel begyógyszerezi, este újabb gyógyszer, mert különben nem tud megélni, ha nem dolgozik. Volt, hogy én is ilyenhez folyamodtam – lehet szidni, de ha nincs, aki vigye a műszakot helyettünk, nincs! És nem minden munkahelyen lehet ott mellettünk a gyerek betegen. Nagyszülők/keresztszülők/szomszéd néni pedig nem terem minden sarkon.)

Én elfogadnám, sőt, örömmel szülnék még több gyereket, ha lenne mire, hova! Fizikailag van ugyan hely, de tessék már megmondani valami hozzá értőnek, hogy mégis miből tartsam el őket? Miből neveljem fel? Havi 35 ezer Ft-ot adnak összesen egy gyerekre, ha első, és nincs előtte munkahely – vagy csak volt, mert kirúgták, ahogy az első reggeli hányinger rátört az ember lányára -, abból pedig rohadt nehéz megélni. Az a 25 ezer Ft, ami a GYES összege, nagyjából az éhenhaláshoz kevés lenne! Most fizettem be én is a gázszámlát, amiből ugye nem sokat használtunk, és így is a hajamat tépem – tök jó, hogy van annyi, hogy tépni tudjam, a gyerkőceim még nem húzták ki egyenként a lekváros kis kezükkel, mert az ám nagyon jó tud lenni, anya hajába csimpaszkodni -, a villanyszámla sem kétszáz forint havonta, úgy, hogy a lehető legkevesebbet kapcsolgatjuk a villanyt. (Meg Lagzi Lajcsik sem vagyunk.) Akkor még nem evett a gyerek, nem ivott, nincs ruha rajta, nincs semmi kábé, ami az életben maradásához szükséges.

Fotó: adeleleephotography.com

 

Lehet itt azzal jönni, hogy az ország elülső felén nem egy olyan csálád van, akik csegijjér’ szülnek – és oké, igazuk van, mert nincs munkahely. A családi pótlékot gyerekenként adják, és ha nem tudnak elmenni dolgozni, mert nincs bánya, nincs gyár, nincs olyan munkahely, ahova felvennék őket, a segélyre is azt mondja az önkormányzat, hogy nem ad, mert nincs miből… a gyerekeket pedig etetni kell, ha nincs semmi bevétel, hát abból a segélyből, amit alanyi jogon ad állam bácsi. Jogos.

A közhaszontalan munkát hagyjuk. Az nem munka. Az csak pár óra kikapcsolódás, amit meg adnak érte, azzal a hátsóját törli ki az ember. (Lehet cáfolni, de egy kezemen meg tudom számolni, hányszor láttam, hogy ténylegesen dolgozik egy-egy közhaszontalan.)

Nem csodálom, hogy van bűnözés, hegyre-halomra. Több gyereket szülnek, mint az egy utcában lakó… mondjuk úgy, hogy… más felfogású emberek. Felzárkóztatni őket lehetetlen. Hegyre-halomra potyogtatnak. Az se jó megoldás, mert nem tudják értelmesen felnevelni se őket, nemhogy dolgozni tudjanak!

 

Drága Csaba Atya és (szintén drága, de fizikailag értve a drágaságukat) kedvenc politikusaink!

 

Hadd tudjam már meg, honnan az égből lehetne eltartani a gyerekeket, ha egyszer a gyártásukra buzdít minket! A családi támogatás rendszere nincs megreformálva! Tessék felemelni a GYES, GYED, stb. összegét, és akkor talán lenne rá esély, hogy három évig megpróbál egy család eltengődni valahogy! Legalább a duplájára, de a triplájára sem rossz ötlet. Tessék újra nyitni a bölcsődéket! Van hozzá ember, mert ontja kifele a főiskola félévente a 20-30 frissen végzettet, egyik fele “csak” felsőfokú szakirányos papírral, másik fele – szintén ennyi létszámmal – diplomás bölcsis néni!

 

Fotó: magnificat.ro

 

Tessék már azt a magáncéget támogatni, aki lehetővé teszi, hogy a kisgyerekes anyuka tudjon dolgozni! Ne csak a pályakezdők kapjanak támogatást úgy, hogy három hónapig alkalmazzák őket, mert arra kap pénzt egy cég, utána ő is kiesik a támogatásból és mehet az utcára, hanem a kisgyerekes anyukák-apukák is tudjanak már elmenni a gyerek mellől dolgozni! Nem akarunk mi megállás nélkül otthon robotolni csak azért, mert máshonnan nem tudunk pénzt szerezni a megélhetésre!

Értem én, hogy a családi adórendszer így meg úgy, hogy a munka után kevesebbet vonnak le, ha van az embernek gyereke. De ha nincs munkája, miből vonják le azt a kevesebbet?

Arra kellene sarkallni a cégeket, vállalkozásokat, hogy értelmes időben (tehát reggel 8-tól 4-ig) alkalmazzanak anyukákat, apukákat!

Mehetnék én is multihoz dolgozni, de vagy reggel fél 6-ra kellene bent lennem (bölcsi-ovi 7-nél hamarabb nem veszi be, takarító néni is fél 7-től van ott), vagy este 9-ig, a gyerekeket pedig nem tudom sem elvinni, sem elhozni a közoktatási intézményekbe/ből!

Fotó: retronom.hu

Kedves Csaba atya és kedvenc politikusaink, az önök gyerekkorában volt bölcsőde, volt óvoda, volt három műszakos gyár, és volt olyan, hogy az oviból hazavitte a nagymama/szomszéd néni a gyereket, mert a szülők dolgoztak este 6-ig vagy 10-ig.

De legalább dolgoztak, volt mire szülni, most pedig nincs! A nagymama/szomszéd néni is csak nagyon idős korában megy nyugdíjba, mert dolgozik; a fiatalok pedig nem tudnak hol, mert más áll ott, ahol nem kellene, hisz már ledolgozta élete fénykorát.

Addig tehát, kedves Csaba atya és társai, ne tessék már ilyeneket mondani, hogy vállaljunk több gyereket! Nem vagyunk nyulak, a bokorban sem teremnek gazdag férjek, akik arra várnak, mikor tarthatnak el egy-két-három-négy porontyot!

 

 

A fent emlegetett gyerekvállalásról szóló írás ITT elérhető.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Isten nem létezik, ezt hozzá kell tenni.Tisztességes ember a mai világban nehezen boldogul. Az állam nem tesz semmit.Körül kell nézni az albérletpiacon.Egy átlag magyar fizetésből ha kibérelek egy kis garzont, kifizetem a rezsit meg a havi bkv bérletet, mi marad?
    Az árak nyugati színvonalon vannak, a bérek meg sehol ehhez képest.

  2. Végig olvastam a kommenteket ! A hölgy levelét is elolvastam! A véleményem a következő : tanácsot csak az adjon, aki kalácsot is tud hozzá adni ! Ezt a nagyanyám mondta, aki nagyon egyszerű asszony volt, de tele tapasztalattal és életbölcsességgel ! Az, hogy ki, mikor és hány gyereket vállal, az a két összetartozó ember döntése ! Jó, vagy rossz döntés, az úgyis csak később derül ki ! Ha lenne munkahely, ez lenne az alapja a normális megélhetésnek, biztosan több gyerek születne ! Mit látnak a mai fiatalok? Gyorsan meg kell gazdagodni, mert a sok pénz az kivételes helyet biztosít a mai társadalomban ! ma csak azt látják- és ez a mérvadó – a lopás, csalás, hazugság révén elért anyagi jólét számít! Aki nem képes erre, azt halálra ítélik ! Én hiszek Istenben, mert a nagyanyám arra tanított, hogy Isten mindent lát és hall ! Ha igaz szívvel kérjük a segítségét, segít rajtunk ! Megtapasztaltam, nagyon sokszor az életemben ! Igaz nem vagyok templomjáró! Felneveltem 3 gyereket, egyedül! mind a három okos intelligens, pedig arra már nem futotta az akkori anyagiakból, hogy főiskolát egyetemet végezzenek ! Pedig, mint a legtöbb normális szülő, én is azt szerettem volna, hogy a gyerekeim többre vigyék az életben, mint én ! Tisztességre, becsületre neveltem őket! Most azt látják, hogy ezek az értékek már nincsenek ! Az unokáimnak ha van is munkahelyük, csak rövid ideig tart, meg olyan is van, hogy kineveti a vállalkozó őket fizetés helyett ! Hát így kényszerülnek külföldre ! Akkor mégis ki az aki felelősséggel azt mondja, hogy igenis csak szüljenek mennél több gyereket ? Aki ma gazdag, az nem fog 10 gyereket szülni, pedig az anyagi jólét meglenne hozzá ! Ezek a mostani politikusok sem ebben a hat évben lettek ” ún “nagycsaládosok !

  3. szizsuzsóka says:

    Böjte Csaba igen tiszteletreméltó ember, aki tetteiben ,nem politikai megnyilvánulásaiban keresztény!
    A fogyasztói társadalom teljes önzésre nevel. Elsősorban a politikai és gazdasági elitre jellemző, de követik őket akik tehetik. Akik nem , azok dühöngenek, joggal. A szemlélet változás , a család mint egység szerepének csökkenése , a segítőkészség visszaszorulása az emberek között nehéz helyzetbe hozza a fiatalokat. De ugyanilyen nehéz az időseknek is. Nehéz anyagi helyzetben nőtt fel a mai nagyszülők nemzedéke a háború után , ehhez még a diktatúra kiváltotta félelem is társult. Évekig ruhát , cipőt csak jegyre adtak.Ma olyan igényeket nevelnek gyermekeikbe a fiatal szülők egymással versengve , melynek kielégítése csak bizonyos rétegek számára elérhető. Akik nem tehetik , nem figyelemmel igyekeznek pótolni, hanem inkább nem vállalnak gyermeket, vagy legfeljebb egyet . A gyerekek nem tízórait visznek az iskolába, pénz kapnak, amin az automatából többnyire egészségtelen nasit vesznek. Divatoznak ruhában, mobilokkal.Több társuk pedig éhes,szegényesen öltözik.Hiányzik a társadalomból a szolidaritás , melynek a gyermekek irányában állandóan meg kellene mutatkoznia. Az előző rendszer egyenlősdiségét, – mely a hamis biztonság látszatát keltve nem nevelt munkával, tanulással történő előrejutásra- felváltotta a gátlástalan pénzhajhászás, melyet sajnos a politikai elit rossz példája támogat . A rendszerváltozással megkaptuk a demokráciát, csak sajnos nem tudunk vele élni . Utol akarjuk érni a nyugati demokráciák életszínvonalát, de ehhez nincs munkalehetőség és szorgalom sem . Így azt vesszük át, mely náluk is a társadalom elöregedését okozta.

  4. Sztenográfia says:

    Ahogy olvasom, sokan nem értik Csaba atya aggódását az országért.

    Mi még Magyarországnak nevezzük hazánkat, de az unokáink már nem biztos. Az akkor megmaradt csekély magyarságnak, a leszármazottainknak, honfitársainknak keserves sorsa lesz.
    Erről beszél Csaba atya.

    Ami az életszínvonalat illeti, fogyasztói társadalmat élünk, mely már a 70-es években elkezdődött az egykeséggel. Ez nem mai probléma.
    A gyermekvállalás, az anyaság egy ősi ösztön, melyet lassan el fogunk veszteni. Pedig sokkal többet fogyasztunk, mint amire szükségünk van.
    Ma divat az önmegvalósítás, a karrier, s az sem ritka, hogy fiatal nők elköttetik magukat. Nem gondolom, hogy anyagi megfontolásból, a meg nem született gyermekük érdekében teszik, inkább a saját élvezetükre, a felelősség nélküli életükre.

    Nagyon megváltoztatták az emberek személyiségét a hirtelen jött káosszal, amit szabadságnak mernek nevezni. Ömlik a médiából a szemét, a politikusok jó része felelőtlen az ország lakosságával szemben, de ez is öröksége az elmúlt rendszernek. Elég gyenge minőségű embereket produkált a múlt és az utóbbi 20 év sem ad okot a bizalomra.
    Ahogy itt a neten némely ember meg mer szólalni, az minősíthetetlen és elárasztja az internetes fórumokat. Iszonyat! Már nem tisztelünk sem Istent, sem Embert!

  5. Róza Tarjánné Nagy says:

    Én olvasom itt a hozzá szólásokat és azt hiszem,hogy nem tévedtem amikor azt gondoltam,hogy az emberiség rohan a szakadék felé,sőt azt hiszem már ott is van!Ássa saját sírját!Mindent a pénz eszközével mér,nem számít sem erkölcs,sem érzés,se múlt ,semmi!Ennyi lenne az ember?Ma néztem a Virtuózokat a Duna televízión és reménykedtem,ha ilyen fiataljaink vannak,talán mégis van jövő az emberiség számára,most elvették tőlem ezt a hitet,már nem hiszem! Lehet erre köpködni,vagy “anyázni” ahogy egyesek szoktak,de talán hasznosabb lenne tükörbe nézni és átgondolni az érték szemléletet!Sajnálom ezeket az embereket,mert nincs semmijük,milyen emberek nőnek fel ilyen szülők mellett?Kedves Csaba testvér!Szinte minden szavával egyet értek,csak azzal nem ,hogy minden embernek legyen gyereke!Ne,legyen ,mert mivé válna ilyen nézetek mellett!Siralmas!

  6. Erzsébet Baka says:

    Nem könnyű hozzászólni a témához, de ugyanakkor, engem, nagyon “gyomorszájon ütött, ahogy rátámadtak Böjte atyára.Arra a Böjte atyára aki,több ezer elhagyott gyermeket nevel, oktat.
    Erről sokat lehetne vitázni.Azt is tudom, más időket élünk, mint a mai korosztály.Sazbadjon néhány apróságot elmondanom:
    – a mi időnkben, nem voltak bölcsődék,nem volt gyes, gyed stb. főleg falun, ahól a szülők, gazdálkodó emberek voltak,( hangsúlyozom: NEM PARASZTOK, HANEM GAZDÁLKODÓK! ) mindent ők termeltek meg.
    – Nem, eldobható pelust használtak! Hanem pamutból, gézből vart pelust, amit kimostak, kifőztek és soha semmi bőrpír nem volt a babán…
    -finom házi tejet ittak, ha a mamának nem volt teje semmi különös kence-fice kaját, ez helyett ették a finom házi vajat, !!!!!???
    – volt amikor kivitték a mezőre magukkal, a babát, a parcella végén lerakták, bepólyázva, esetleg ágakból “csináltak ” egy kis sátrat ruhákkal leterítették, ami védett a napsütéstől.
    -Miután csaknem 1 évig anyatejet kapott a baba, azaz, kinek kevesebb teje volt, már 6 hónapos korában apránként, hozza szoktatták a házi ételekhez.
    -Az még egy dolog , ugyancsak 6 hónapos kora után, kezdték megtanítani a szobatisztaságra, sőt ha nem is tudott még értelmes mondatokat mondani, tudta jelezni, hogy “KISZERETNE MENNI”
    így nem is kellett kakis pelust mosni, maximum a baba 8 hónapos koráig.
    -Nem volt tonnányi ilyen ruci olyan ruci, míg pici volt, volt jó pár rugdalózó, amit többnyire hamar ki is nőtt. Az anyuka 2 ilyen kis ruciból csinált egyet és kézzel, mert nem mindenkinek volt varrógépe, vagy jobb esetben a szomszéd néni megvarrta.
    -Mikor már nagyobb volt a gyerek, akkor sem duskáltunk ruha költeményekben, ha nem volt pénz ruhára, édesanya csinált az ő fiatalkori ruhájábol, ami jól megkímélt állapotban volt.Nem hisztiztünk, hogy ez nem kell!!!!
    Így volt ez a cipővel is.Ha egyszer a szülők, valamire “Nem”- et mondtak akkor azt nem vétóztuk meg nem feleseltünk…..
    Amikor a nyári munkák dömpingje volt: Kapálás, a
    gyomlálás ( akár a háztájiban, akár a mezőn) , a gyermekek is, kivették a részüket és nem durváskodtak a szülőkkel: amint akkora volt, hogy a kapát elbírta, ment segíteni, ahogy tudott úgy. A tanulás? Amíg tartott a tanítás, a leckét is megkellett tanulni és meg is tanulták!
    Senki nem rokkant bele abba, hogy segített a szüleinek!!De nem is futott feljelenteni a szüleit, hogy neki segíteni kellett!!!??és “megsértették a jogait”
    Tudta tisztelni, becsűlni szüleit tanítóit és mindenkiből tiszteletre méltó ember lett szakmát választott , tanúlt, ki-ki képességeinek keretein belűl.
    Nem mint ma!!!!???? Szóval….
    NE BÖJTE CSABA TESTVÉRNEK TÁMADNI!! TESSÉK INKÁBB MEGNÉZNI, HOGYAN NEVELI A GYERMEKKET!! HAGY NEKÜK IDŐT JÁTSZANI DE MUNKÁRA IS NEVELI….

  7. Gábor Tóth says:

    Hmmm!
    Kedves Atya!
    Csináljon gyereket( ha tud), vagy menjem a francba!

  8. Gábor Tóth says:

    Kedves Atya ! Menjen a francba, vagy csináljon gyereket. Válasszon.

  9. Sándor Károly Gál says: (előzmény @András Csernus)

    Kedves honfitársaim ! Szomorúsággal tölt el a kommentek többsége.Tudom ,hogy ez már egy más világ,de hogy az idősebb korosztály is ilyen hangnemet használjon…. Erre mondták régebben ,azt a bizonyos “gyerekszobát”, ami egy életre meghatározza felfogásunkat,lelkületünket,hitünket,hovatartozásunkat,stb , na ez hiányzik sokaknak !
    Sok ember nem tudja mit beszél,ezeknek illő megbocsájtani,keresztényi magatartásból.Ezt is adja a hit.Nem anyagi,mint egy hozzászóló gondolja….Munkát keresni kell! Nem jön házhoz. Végigjártam én is ezt az utat, mindenkinek lehetséges ez,csak akarni kell !
    U.i.De lehet megoldás a mígránsok befogadása is.

  10. András Csernus says:

    Kedves Böjte Atya!Én nagyon ritkán szoktam bármihez is hozzászólni ,de most késztetést érzek !65 éves vagyok felneveltem három gyereket ,és nem kellett attól félnem ,hogy nem tudok enni adni Nekik!Született 7 unokám,Ők már rákényszerültek,az Anyjukkal,hogy Angliába éljenek,mert itthon éhen haltak volna!Ők hárman vannak!A Fiam négy fia még itthon van,de naponta szidom Őket ezért,hogy még nem mentek el !Ebben az országban csak éhen dögleni lehet!Úgyhogy ne adjon Maga tanácsokat senkinek sem ,mert semmi köze hozzá ,hogy ki akar gyereket ,és ki nem!Ha nagyon szeretne egyet, talán tegyen róla!

  11. Kádár Istvánné says: (előzmény @Sirály Király)

    Aki így gondolkozik , így ír , mint maga az mi ? Ön képes másokért élni ? Képes lemondani a saját érdekeiről másokért ? Gyereket ezelőtt 50 éve sem számítások miatt vállaltunk !! Szeretni jó , adni jó , minden nehézség feledésbe megy , mert vagyunk egymásnak !!

  12. György Bogár says:

    Kedves cikkíró!
    Csak annyit tennék, hozzá, kár, hogy a szüleid nem hasonló nézetet vallottak, mint te.

  13. Sirály Király says:

    Egy agyatlan pap mondja meg, hogy mit csináljanak az emberek gyerekvállalás ügyben??!!

  14. Muc@ says:

    Elég érdekes, hogy éppen az a Böjte Csaba buzdít gyerekvállalásra (a semmire, a kilátástalan jövőre, a munkanélküliségre, a megszűnő nyugdíjra, a horribilis-milliós tandíj miatt lehetetlen kancelláriás továbbtanulásra, betegség esetén a működésképtelen egészségügyre, a gyermekek éppen törvénybe foglalt -perelhető- szülőtartási kötelezettségére), akinek az alapítványának feladata, a sanyarú körülmények között, sokszor az éhhalál szélén tengődő gyerekek felkarolása. Honnan ez a nagy optimizmus? Szaporodjon az intézményében ellátandó gyerekek száma vagy mégis ki tartsa el őket és miből?

  15. Béla Timár says:

    Az anyagi részt taglaló sorokkal egyetértek. Csaba testvér nem “egyházi emberke”, hanem egy elhivatott, másokon segítő EMBER, amilyenből több kellene. A gyermekvállalás egyébként nem csak anyagi kérdés, az viszont a mai világ velejárója, hogy a létbizonytalanságba a fiatalok meggondolják, legyen-e, illetve hány gyerekük legyen. Jó lenne, ha a politikusaink nem csak a saját családjukra gondolnának, amikor a gyerekvállaláshoz szükséges javak megszerzését szorgalmazzák. Az más kérdés, hogy annyit vesznek el a közpénzekből, hogy abból, ha havonta születne gyerekü, akkor is fejedelmien élhetnének.

  16. Timea Hegedüs says:

    Teljes mértékben egyetértek.
    Idén nyáron lesz az esküvőnk a párommal, nekem a második. Van egy 13 éves lányom. A páromnak nincsenek gyermekei, valószínűleg nem is lesz…, sajnos. Mondjuk az életkoromból kifolyólag sem tudnánk sokáig várni, bár még nem vagyok 40 éves.
    A gyermekvállalást, csak és kizárólag anyagi megfontolásból vetettük el! Tudom mennyibe kerül egy gyerek, ráadásul egyedül neveltem eddig. Amikor otthon voltam véletlenül, – már évek óta nem nézem a híradót szándékosan – meghallottam a tévében, hogy valamelyik politikusnak havi 615.000Ft-ért bérelnek autót…, kinyílt a zsebemben az a bizonyos dolog! Ehhez nem tudok igazán hozzászólni, másoknak 10-20 ezrekből, jobb esetben esetleg 100.000Ft-ból kell megélnie…
    Nem tudok és nem is akarok úgy felnevelni még egy gyereket, hogy legalább az alapvető dolgokat ne tudjam neki megadni!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!