bopciblog

Isteni, tárkonyos, krémes, murcis, gombás karaj masnitésztával

A karajt mindenki szereti. Mert aránylag sovány hús és íze is szokott lenni. Ha pedig nincs, akkor csinálunk neki 😉 A gombával volt tele a reklámújság, Férj rá is csapott, hogy márpedig ez kell, ilyet is vegyek, olyat is, és majd így-úgy csináljam meg (süssem, főzzem, rántsam, stb.), mert ő szereti ám a gombát. Igen? Mióta?

A gyerekek viszont nem rajonganak a gombáért. Fene tudja, miért, talán mert ők is úgy jártak a oviban, suliban, hogy elég ehetetlenül zsíros, paprikás, keserű gombalevest kaptak – én pl. így jártam, akkor utáltatták meg velem a gombát; anno a szoc-korszakban a gombakrémlevesről vagy gombás karajszeletről mint létező ételről csak álmodozni mertek a konyhás nénik, meg nem csinálhatták -, én viszont finomra is meg tudom szerkeszteni-mütyürgetni. És így, nem odaégetett, keserű paprikaporral készítve szeretem is.

 

Isteni, krémes, gombás karaj masnitésztával

 

Hozzávalók 4-5 főre:

  • 2-3 ek olaj vagy 1 ek zsír
  • kb. 5 dkg füstölt szalonna apró kockákra vágva
  • 10 szelet karaj
  • 40 dkg csiperke gomba szeletelve (nem konzerv!)
  • 2 kis doboz (175 g-os) tejföl
  • 2 ek búzafinomliszt
  • ételízesítő, só, fokhagymagranulátum, őrölt fehérbors, tárkony
  • 2,5 dl murci (lehetőleg fehér)
  • 1 csomag masnitészta

Elkészítés:

  1. Előveszünk egy jó nagy serpenyőt, beleöntjük az olajat/zsírt, majd üvegesre hevítjük benne a füstölt szalonnát. A vékony karajszeleteket megfuttatjuk ezen a füstölt ízű zsiradékon. Ha mindkét oldala fehér, félrehúzzuk a serpenyőben.
  2. A gombát beletesszük, megdinsztoljuk. A tárkony kivételével az összes fűszert hozzáadjuk, összekeverjük, lefedjük, kis lángon pár percig hagyjuk a saját levében. Hozzáadunk egy nagy bögre vizet, újra lefedjük.
  3. Közben a tésztát feltesszük főni.
  4. A húst és a gombát nyakon öntjük a murcival*, újra lefedjük és kb. 25-30 percig kis lángon főzzük. A tejfölt és a lisztet simára keverjük, csipetnyi sóval és a tárkonnyal ízesítjük, és folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a húshoz, majd legalább 5 percig fedő nélkül főzzük.
  5. A kifőtt tésztával tálaljuk.

 

img_20161031_160126

 

 

*: A murci az a fajta must, ami nem fogyott el és erjedésnek indult. Tehát már nem must és még nem bor. Valahol a kettő közt. Akinek nincs a hűtőben – miért lenne, ha nincs szőlőskert a környéken? -, annak az édes, fehérbort tudom ajánlani, fele-fele arányban hígítva a fehér szőlőlével. Én fehér murcit használtam, tehát fehér, muskotályos szőlőből készült, erjedő mustot. Az édessége és a savtartalma miatt ad egy különleges ízt az ételnek.

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!