A lent látható fotó – és a teletömött pocakkal elterülő nagycsalád – a bizonyíték rá, hogy a glutén- és laktózmentes étkezés nem merül ki a csak zöldség és csak gyümölcs fogyasztásában.
Mert a gluténmentességnél általában a “natúr rizs”-re szokott korlátozódni a köret. Mondom általában! Tisztelet a kivételnek. 🙂 Hogy miért a köles mellett döntöttem, az a cikk alján, csillag (*) megjelöléssel olvasható.
Elővettem azt a receptet, amit anno a candida diéta közepette dobtam össze a kicsi lányomnak, csak most gluténmentes változatban készült el, és mondhatom, az a rakat tisztára nyalt tányér elegendő bizonyíték számomra az ízét illetően.
S hogy mit is jelent, hogy nem hitték el? A boltban, ahol vásároltam, nem kicsit vágtak döbbent fejet, amikor azt mondtam, hogy glutén- és laktózmentesen fogom elkészíteni az ebédet, abból a pár alapanyagból, amit ott vettem.
Brokkolis csirke, glutén- és laktózmentesen
Hozzávalók:
- 1 kg csirkemellfilé
- 35 dkg (fagyasztott) brokkoli
- 25 dkg köles
- fűszerek: citromfű (1 ág), bazsalikom (1 kis ág), kapor (3 szál), mustármag (kb. 1 kk), rozmaring (1 kisebb ág), petrezselyem (4-5 szál), só
- 1 ek kukoricaliszt
- 100 g laktózmentes vaj
Elkészítés:
- A csirkemellet megmossuk, felkockázzuk-csíkozzuk, ahogy sikerül. 🙂 A vajat egy kerámia serpenyőben felmelegítjük, a húst megforgatjuk rajta, fehéredésig, majd ha elkezd pirulni, megsózzuk.
- A fűszereket egy aprítóban összevágjuk – vagy késsel nekiállunk -, és hozzáöntjük a csirkéhez, összeforgatjuk a brokkolival is. Felöntjük egy liter vízzel és időnként keverve főzzük fél óráig. A kukoricaliszttel meghintjük, alaposan elkeverjük, hogy ne legyen csomós, újabb 10 percig kis lángon főzzük.
- A kölest közben átmossuk, 20 percre beáztatjuk, a vizet leöntjük róla, és feltesszük főni enyhén sós, bő liternyi vízben. Kb. 10 perccel forrás után elzárjuk alatta a lángot. Megvárjuk, hogy a vizet felszívja magába, majd átöblítjük és leszűrjük.
- Tálalásnál a kölesre tesszük a brokkolis-szószos csirkét.
*: “Köles: Sokszor halljuk, hogy ez az emberiség legrégebb óta termesztett gabonája. Komplex B-vitamin forrás, emellett gazdag vasban, foszforban, magnéziumban, káliumban és cinkben.
Tápanyagok/100g: 378 kcal energia, 4g zsír, 73g szénhidrát, 11g fehérje, 8g élelmi rost.GI: 62-71 között van a hántolt, párolt köles glikémiás indexe. Ahogy feljebb is írtam, ha lisztként használjuk, akkor magasabb a GI, ha más, alacsony GI-jű zöldséggel készítjük el, akkor alacsonyabb. Ár: ~500-600 FT/kg.” Hogy miért mondom azt: gluténmentes? Itt a válasz rá!
Köszönöm, hogy elolvastad! 🙂
Ha tetszett, szívesen fogadom a like-okat! Ha megosztod, köszönöm szépen! 🙂 Ha szeretnél egy nagyon jó facebook csoport tagja lenni, akkor azt ITT megteheted.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: